S hypotékou to jde z kopce – zájem klesá, sazby rostou

Rok 2018 byl poměrně hodně očekávaný. Lidé se těšili na řadu změn, které začaly prvním lednovým dnem platit. Jednalo se například o zvýšení nemocenské, zanedlouho vyjde v platnost i otcovská poporodní péče či dlouhodobé ošetřovné, což lidé taky ocení. Samozřejmě tento rok se nenese jenom v pozitivním duchu – zklamání zažívají hlavně ti, kteří si aktuálně chtějí půjčit na bydlení. S hypotékami to jde totiž z kopce.

Určitě jste zaznamenali zpřísnění podmínek u žádostí o hypoteční úvěr. O toto zpřísnění se zasloužila Česká národní banka, která má po krk neplatičů a dlužníků. Kromě toho, že je hypotéka hůře dosažitelná, je taky velice nevýhodná. V současné době totiž začínají hypoteční sazby růst, což se samozřejmě projevuje na počtu žádostí.

Jak vysoký je v současné době hypoteční úvěr?

Mnozí odborníci ještě nedávno tvrdili, že o hypotéku letos bude ještě poměrně velký zájem. Podle nich budou chtít lidé využívat ještě poměrně výhodnou hypoteční sazbu. Jenže i ti nejlepší se někdy pletou. Zájem o hypotéky s rostoucí sazbou blesku rychle klesá.

V současné době je hypoteční sazba zhruba na 2,19 procentech. Pokud se však o hypotéky zajímáte už delší dobu, určitě jste zaregistrovali i to, že do konce letošního roku se má hypoteční sazba vyšplhat až nad tři procenta, což už bude opravdu velice nevýhodné. Ovšem ani sazba velká přes dvě procenta není zrovna dvakrát výhodná, co si budeme povídat.

Zájem o hypoteční úvěry neúnavně klesá

Díky poskytnutým údajům od různých ukazatelů můžeme říct, že zájem o hypoteční úvěry skutečně velice rychle klesá. Pokud bychom měli srovnat prosinec 2017 s listopadem loňského roku, hypotéky klesly více jak o sto žádostí. Co se týče celkového objemu hypoték, v prosinci se dosáhlo zhruba 20,1 miliard korun. Je to však o více jak 670 milionů méně než v předešlém měsíci loňského roku.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.